Haber Tarihi: 18.07.2020

Türkiye'nin üretimde dünya lideri olduğu kiraz, ihracat rekoruna koşuyor

 

Türkiye'nin üretiminde dünya lideri olduğu kirazda ihracat rekora koşuyor. 2020 yılında 190 milyon dolar dövizi Türkiye'ye kazandıran kiraz ihracatçıları, sezon sonuna kadar 200 milyon doları aşmayı hedefliyor. Türkiye'nin 2019 yılına ait olan 182,6 milyon dolarlık ihracat rekoru da şimdiden geçildi.

Türkiye'nin üretiminde dünya lideri olduğu kirazda ihracat rekora koşuyor. 2020 yılında 190 milyon dolar dövizi Türkiye'ye kazandıran kiraz ihracatçıları, sezon sonuna kadar 200 milyon doları aşmayı hedefliyor. Türkiye'nin 2019 yılına ait olan 182,6 milyon dolarlık ihracat rekoru da şimdiden geçildi.

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) verilerine göre Türkiye, 1 Ocak tarihinden bugüne 70 bin ton karşılığı 190 milyon dolarlık kiraz ihraç etti. Geçen yılın aynı dönemindeki ihracat ise 70 bin ton karşılığı 166 milyon dolardı. Türk kirazının ihracatının miktar bazında geçen yılki seviyesini korurken, değer bazında yüzde 15 daha katma değerli ihraç edildiğini dile getiren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Hayrettin Uçak, kiraz ihracatında 2019 yılında 182,6 milyon dolarlık tutarla Türkiye tarihinin en yüksek ihracat rakamına ulaştıklarını, 2020 yılının geride kalan diliminde bu rekoru kırdıklarını, sezon sonunda 200 milyon doları aşarak bu rekoru daha da geliştireceklerini kaydetti.

HEDEF PAZAR BELİRLENDİ

Rengi ve tadıyla yaz mevsiminin vazgeçilmez meyvelerinden biri olan kirazın güçlü bir antioksidan kaynağı olduğunu, içerisinde barındırdığı A, C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirdiğini dile getiren Uçak, "Kiraz özellikle Çin'de zenginliği ve cömertliği temsil ediyor. 2020 yılında Çin ve Hong Kong'a kiraz ihracatımız yüzde 50'lik artışla 5,2 milyon dolardan 8 milyon dolara çıktı. Önümüzdeki yıllarda Uzak Doğu'ya kiraz ihracatımızın daha da artmasını bekliyoruz. Yeni start verdiğimiz taze kiraz, üzüm ve nar ürünlerinde Hedef Pazarlar URGE projemizle Uzak Doğu pazarında Çin, JaponyaGüney KoreHindistan, Endonezya, Singapur ve Vietnam'ı hedef pazar olarak belirledik. Bu ülkelerde yapacağımız pazarlama faaliyetleriyle 2020 yılı için belirlediğimiz 1 milyar dolar ihracat hedefine ulaşacağız" diye konuştu.

KİRAZDA REKABET ÇETİN YAŞANDI

Dünya genelinde geniş bir coğrafyada kiraz üretiminin yapıldığı bilgisini veren Hayrettin Uçak, "En büyük ihraç pazarlarımızdan Rusya'da YunanistanİranİtalyaÖzbekistan, Sırbistan, RomanyaMoldova ve İspanya ile rekabet ediyoruz. Lojistik fiyatlarımızdan yükselen maliyetler nedeniyle Türk kirazının fiyatı diğer ülkelere göre yüksek kaldı, çetin bir rekabet yaşandı. İhracatta sezon başında beklediğimiz artışın biraz gerisinde kalsak da başarılı bir sezonu geride bırakıyoruz. Pandemi döneminde üreticimizin yüzünü güldüren, bu rekora katkı koyan tüm ihracatçılarımızı kutluyorum" diyerek sözlerini noktaladı.

EN ÇOK ALMANLAR VE RUSLAR TERCİH ETTİ

Türkiye, 1 Ocak-13 Temmuz döneminde en çok kiraz ihracatını 79 milyon dolarlık tutarla Almanya'ya yaparken, Rusya 42 milyon dolarlık Türk kirazı tercihi ile listenin ikinci sırasında yer aldı. Avusturya ise Türkiye'den 13 milyon dolarlık kiraz ithal etti. Bu ülkeleri NorveçHollanda, İtalya, Hong Kong, İsviçre, Çin, Danimarka ve İngiltere izledi.

                                                                                                                                                           Haber Yayın Tarihi: 16.07.2020 10:09 Kaynak: İHA

 

Bu haberi paylaşın