Haber Tarihi: 01.07.2024

DİKKAT!

NAR EKŞİSİNDE YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİĞİ

 

            Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünlerin yurt içinde piyasaya arz edilmesi 30 Haziran 2024 tarihinden sonra piyasada bulunması yasaklandı.

            Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 24 Mart 2023 günü Resmi Gazetede yayınlanan Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinde değişiklik yapılmasına dair yönetmelik ile19/02/2020 tarihli ve 31044 sayılı Resmi Gazete’ de Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliğinin 9 ncu maddesine “Nar ekşisine nar, nar suyu ve/veya nar suyu konsantresi ve su dışında başka bir gıda bileşeni eklenemez” şeklinde yayımlandı. Ayrıca ilgili maddenin eklenen 4 ncü fıkrasında, “ Nar ekşisi izlenimi veren nar aromalı sos, nar sosu, narlı sos, nar ekşili sos, nar aromalı şurup ve nar ekşili şurup gibi isimlerle nar ekşisi benzeri ürünler yurt içinde piyasaya arz edilemez” denildi.

            İlgili madde’de yapılan değişiklik gereği daha önce nar ekşişi izlenimi veren “Nar ekşili sos, nar aromalı sos,  nar sosu, narlı sos, nar aromalı şurup, nar ekşili şurup gibi üretim yapan firmalar üretimlerine son vererek, yerine “Nar ekşisi” üretimlerinin aylar öncesi çalışmalarını yaparak üretimlerinin piyasaya sunulduğu gözlemlenmektedir.

            Tüketicilerin tebliğ gereği almış oldukları Nar ekşisi tedariklerinde gerekli hassasiyetleri göstermeleri ve tebliğe uygun alımlarda bulunmaları önem arz etmektedir.

 

28.06.2024

Haber: www.hotelasistan.com

Bu haberi paylaşın